OGŁOSZENIE


Akademia Młodych Przyrodników to projekt edukacyjny dla uczniów warszawskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w tym szkół specjalnych.

Celem Akademii Młodych Przyrodników jest edukacja przyrodnicza, ekologiczna i historyczna realizowana w oparciu o zasoby przyrodnicze i naukowe Warszawy.

Proponujemy placówkom edukacyjnym działania wpisujące się w starania Warszawy o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2018, działania  mające na celu zwiększenie wiedzy uczniów na tematy przyrodnicze w oparciu o zabytkowe parki Warszawy, ogród botaniczny UW w Al. Ujazdowskich i dolinę Wisły. Podczas spotkań w terenie  z instruktorem ochrony  przyrody, przewodnikiem miejskim i terenowym, spacerów i gier terenowych oraz samodzielnej pracy w grupach, dzieci i młodzież poznają najcenniejsze obiekty przyrodnicze Warszawy oraz elementy historii miasta.

Ważnym elementem projektu będzie też budowanie pozytywnych nawyków związanych z  zachowaniem czystości w mieście. Zaproponujemy uczniom sprzątanie doliny Wisły oraz wykonanie plakatów  promujących – na bazie własnych obserwacji i wykonanych doświadczeń.

W czasie realizacji projektu placówki oświatowe, które wezmą udział w projekcie otrzymają certyfikaty "Akademia Młodych Przyrodników". Uczestnicy projektu zdobędą odznaki: Tropiciel Przyrody, odznakę Turysta – Przyrodnik, Odznakę Imprez na Orientację (TRInO). Warszawską Odznakę Krajoznawczą oraz (nauczyciele) dyplomy uczestnictwa w projekcie. Szkoły, które wyróżnią się aktywnością w całym projekcie otrzymają puchary. 

Zaplanowane działania:

 • 24 lutego 2018 r. (sobota) - gra terenowa „Wyględów” na trasie od Parku im. Józefa Piłsudskiego do Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich
 • 3 marca 2018 r. (sobota) - gra terenowa „Wzdłuż osi Saskiej”   - od Krakowskiego Przedmieścia przez Ogród Saski do kościoła. Św. Andrzeja Apostoła przy zbiegu ul. Chłodnej z Elektoralną
 • 14 kwietnia 2018 r. (sobota) – spacer z instruktorem ochrony przyrody po Zespole przyrodniczo – krajobrazowym park „Arkadia”
 • 23 kwietnia 2018 r. (poniedziałek) – sprzątanie doliny Wisły
 • 23 maja 2018 r. (poniedziałek) – rajd „Aleje Ujazdowskie” – zabytkowe parki (bez Łazienek) z wejściem do Ogrodu Botanicznego PAN
 • 11 czerwca 2018 r. - (poniedziałek) – wokół Ogrodu Krasińskich – rajd z elementami gry terenowej
 • 10 września 2018 r. - (poniedziałek) – Ogród Saski – gra terenowa
 • 10 października 2018 r. – (środa) – Park Skaryszewski – gra terenowa
 • 20 października 2018 r. (sobota) gra terenowa „Trzy Parki” – obszar Łazienek Królewskich i najbliższych okolic

Na jesień – od września 2018 r. zaplanowane są dwa konkursy:

 1. Plakat „Chrońmy Przyrodę Warszawy”
 2. konkurs Fotograficzny „Zabytkowe parki Warszawy”

Certyfikaty otrzymają szkoły, których uczniowie:

 1. Biorąc udział w w/w działaniach,  zdobędą przynajmniej 15 odznak PTTK
 2. Wezmą udział w co najmniej jednym konkursie
 3. Wezmą udział w sprzątaniu Doliny Wisły

Książeczki odznak będą do zakupienia w siedzibie PTTK O/Mazowsze ul. Senatorska 11 lub w innym oddziale PTTK.

Zgłoszenia:

Drogą e-mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W zgłoszeniu należy podać:

 • pełną nazwę i adres szkoły,
 • dzielnicę
 • imię i nazwisko szkolnego koordynatora/ koordynatorów (osobę odpowiedzialną za projekt),
 • telefon i e – mail kontaktowy
 • wiek uczniów, którzy będą brali udział w projekcie – ew. klasę, czy grupę.

Koordynator projektu: Małgorzata Wojtatowicz
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Bądź na bieżąco

Zapisz się na nasz newsletter i daj się zabrać na wyprawy dalekie i bliskie.

PTTK Oddział Mazowsze

ul. Senatorska 11; 00-075 Warszawa

tel.: (22) 629 39 47, 627 13 38

fax: (22) 627 13 37

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Otwarte od poniedziałku do piątku
       w godzinach 10.00-18.00