TERMIN:
12-14 październik 2018 r.


Z dniem 26.10.2016r decyzją władz Białorusi jest możliwość bezwizowych przyjazdów do Grodna najbliższych okolic, w tym na białoruską część Kanału Augustowskiego. Ruch bezwizowy pomiędzy Polską a Białorusią dotyczy tylko drogowego przejścia granicznego Kuźnica Białostocka – Bruzgi oraz wodnego przejścia granicznego Rudawka – Liesnaja na Kanale Augustowskim. Ruchem bezwizowym objęte jest także przejście graniczne pomiędzy Białorusią a Litwą Priwałka – Raigardas. Do przekroczenia granicy konieczne będzie posiadanie paszportu, specjalnego dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy oraz polisy ubezpieczeniowej AXA TUiR S.A. 

Program wycieczki:

DZIEŃ I: Warszawa - Druskienniki - Grodno

Spotkanie uczestników o godz. 6.45 na parkingu przed Muzeum Techniki PKiN; odjazd na trasę godz. 7.00.

LISZKÓW: Grodzisko i wzgórze zamkowe nad brzegiem Niemna; przed wiekami odprawiano tu obrzędy pogańskie, palono święty ogień i składano ogień Perkunowi. Barokowy kościół św. Trójcy i klasztor Dominikanów. Przy kościele znajduje się kapliczka słupowa św. Agaty z połowy XIX w. Dla chętnych – rejs statkiem do Druskiennik (ok. 1 godz.).

DRUSKIENNIKI: w 1794 zostały ogłoszone miejscowością leczniczą; spotkanie z przewodnikiem miejscowym oraz spacer  z pokazaniem  pięknego parku uzdrowiskowego z historycznymi i nowymi sanatoriami, miejsc związanych z   Mikołajem Konstantym Ciurlonisem  i Józefem Piłsudskim; odpoczynek. Poczęstunek miejscowymi frykasami.  Wyjazd do Grodna; przejście graniczne Raigardas – Priwałka.  Odprawa graniczna.  

GRODNO: zakwaterowanie w hotelu; obiadokolacja; wieczorny spacer.

DZIEŃ II: Grodno - Sopoćkinie - Kanał Augustowski - Grodno

GRODNO: po śniadaniu  spotkanie z przewodnikiem miejscowym oraz zwiedzanie m.in. Stary i Nowy Zamek, kościół farny pw. św. Franciszka Ksawerego,  cmentarz katolicki z grobami: Elizy Orzeszkowej  i żołnierzy walczących o Grodno w latach 1919-1920 i 1939 , cerkiew prawosławna św.św. Borysa i Gleba na Kołoży pięknie położona nad Niemnem.  Odrobina czasu wolnego.  Wyjazd w okolice Grodna i zwiedzanie:  

NAUMOWICZE: jeden z fortów Twierdzy Grodzieńskiej;  miejsce mordu  ludności cywilnej w czasie wojny.

ŚWIACK: rezydencja rodziny Wołłowiczów zbudowana w XVIII wieku wg projektu włoskiego architekta  Giusseppe de Sacco; majątek w rękach Wołłowiczów znajdował się do końca XIX wieku.  Park, kaplica.

SOPOĆKINIE: w większości zamieszkałe przez Polaków; kościół Wniebowzięcia NMP z 1789 roku; cmentarz żołnierzy polskich poległych podczas wolny 1919-1920 i kampanii wrześniowej w dniach 17-22 września 1939r.; miejsce rozstrzelania gen. Józefa Olszyny – Wilczyńskiego przez  Armię Czerwoną;

KANAŁ AUGUSTOWSKI: śluzy: Niemnowo i Dąbrowa; rejs statkiem. Powrót do Grodna; kolacja w centrum miasta. Przejazd do hotelu, nocleg.

DZIEŃ III: Grodno - Warszawa

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu. Uzupełniające  zwiedzanie Grodna:  Dworek i  Muzeum Elizy Orzeszkowej;  cerkiew Pokrowska, objazd miasta. Czas wolny w centrum miasta.

Wyjazd do Warszawy; przejście graniczne Bruzgi – Kuźnica Białostocka.

Planowany przyjazd ok. godz. 21.00

Cena:

490 PLN
470 PLN członkowie PTTK, Seniorzy

Cena zawiera:

  • przejazd busem lub autokarem; 
  • 2 noclegi w hotelu – pokoje 2-3-osobowe z łazienkami;
  • posiłki wg programu,
  • obsługę pilota na całej trasie;
  • przepustki graniczne na wjazd bezwizowy;
  • ubezpieczenie NNW/KL.

Cena nie zawiera:

  • usługi przewodników miejscowych w Druskiennikach i Grodnie,
  • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów
  • rejsu statkiem po Kanale Augustowskim – 15 EUR;
  • rejsu statkiem Liszków – Druskienniki – 10 EUR (dla chętnych – należy zgłosić przed wyjazdem)

UWAGA!!!

Do załatwienia bezwizowych dokumentów  potrzebny jest skan strony ze zdjęciem w paszporcie.

ZAPRASZAMY!!!

Bądź na bieżąco

Zapisz się na nasz newsletter i daj się zabrać na wyprawy dalekie i bliskie.

PTTK Oddział Mazowsze

ul. Senatorska 11; 00-075 Warszawa

tel.: (22) 629 39 47, 627 13 38

fax: (22) 627 13 37

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Otwarte od poniedziałku do piątku
       w godzinach 10.00-18.00