TERMIN:
9-12 sierpnia 2018 roku

KATARZYNA WĘGLICKA

Program wycieczki:

DZIEŃ I: Warszawa – Słonim

Spotkanie uczestników na parkingu przed Muzeum Techniki PKiN w Warszawie o godz. 6.30, odjazd na trasę o godz. 6.45. Przejście graniczne polsko-białoruskie: Bobrowniki – Brzostowica; odprawa paszportowo-celna.

SWISŁOCZ: twórca świetności był Wincenty Tyszkiewicz; w 1806 roku założył gimnazjum, w którym pobierali naukę m.im. Romuald Traugutt i Józef Ignacy Kraszewski. Zobaczymy częściowo zachowany budynek  gimnazjum.

HNIEZNO: kościół katolicki pw. św. Michała Archanioła (jeden z najstarszych na Grodzieńszczyźnie) zbudowany w 1524r. wg legendy na miejscu świątyni pogańskiej; w ołtarzu głównym kopia Madonny Sykstyńskiej Rafaela; na cmentarzu przykościelnym grobowiec Tarasiewiczów; zespół dworski w d .majątku Tarasiewiczów z ok. 1835r.

KRZEMIENICA: kościół katolicki pw. Bożego Ciała i św.Jerzego zbudowany w 1617r fundacji kasztelana witebskiego Mikołaja Wolskiego; ozdobą kościoła jest renesansowy nagrobek fundatora i jego żony; ROHOŹNICA WIELKA – kościół katolicki z 1926r, fundacji Meysztowiczów; zespól dworski należący od XVIII wieku do Suchodolskich, a od 1906 – do Meysztowicza. Klasycystyczny dwór wzniesiony w 1791r dla  kasztelana smoleńskiego  Antoniego Suchodolskiegio; jedna z sal nosiła nazwę „królewskiej” – na cześć goszczącego u Suchodolskich króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

WOŁKOWYSK: przejazd przez miasto z pokazaniem: dworku Napoleona, po wojnie tzw. Domem Bagrationa z 1808 r., ob. Muzeum historyczno-wojskowe im. P. I. Bagrationa, kościoła św. Wacława; szkoły polskiej.

POROZÓW: drewniany dwór w d. majątku Bogudzięki, odwieczne dziedzictwo Buttowt – Andrzeykowiczów do 1939r, otoczony parkiem; kościół katolicki pw. św. Michała zbudowany w 1825r przez proboszcza Michała Grabowieckiego z udziałem okolicznych ziemian – o ścianach z kamienia polnego.

ŁYSKÓW: zespół klasztorny oo. Misjonarz (klasztor ufundował w 1527r Maciej Kłoczek); ruiny kościoła pw. św. Trójcy wzniesionego w latach 1763-85; na cmentarzu przykościelnym grób Franciszka Karpińskiego, poety i dramaturga, autora znanych pieśni religijnych (Kiedy ranne wstają zorze, Wszystkie nasze dzienne sprawy).

RÓŻANA: rekonstruowane ruiny zamku Sapiehów z salami muzealnymi w dwóch oficynach, zespół klasztorny Bazylianów;  kościół pw. św. Trójcy z grobami na terenie przykościelnym.

SŁONIM: miejscowość związana m.in. z Michałem Kazimierzem Ogińskim, twórcą Kanału Ogińskiego, który połączył Jasiołdę ze Szczarą a tym samym Prypeć z Niemnem (Morze Czarne z Bałtykiem);  barokowy kościół św. Andrzeja, stara synagoga (XVII w.), zabytkowa zabudowa rynku - objazd miasta.

Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja; dla chętnych spacer po mieście.

DZIEŃ II: Słonim Pińsk

Po śniadaniu wyjazd na trasę oraz zwiedzanie:

BARANOWICZE: przejazd przez miasto z pokazaniem m.in. dawnego dworu rodziny Rozwadowskich, drewnianego kościoła katolickiego z 1925r, rozgłośni radiowej z lat 30-tych XX wieku.

SAWEJKI: zespół dworski w d. majątku ziemskim należącym kolejno do Rdułtowskich, Bennigsenów, Czapskich  oraz Nowickich (1860-1939); po wojnie siedziba sanatorium i szpitala.

OGAREWICZE: drewniany dwór rodziny Opackich (ostatnia właścicielka – Maria Opacka zaginęła bez wieści po aresztowaniu w 1939r, przez NKWD);  placówka Korpusu Ochrony Pogranicza w latach 1925-1939.

DOBROSŁAWKA: cerkiew św. Trójcy – najwęższa ze wszystkich białoruskich świątyń.

ŁOHISZYN: Sanktuarium Maryjne M.B. Królowej Polesia.

PIŃSK: zwiedzanie miasta (katedra p.w. Wniebowstąpienia NMP, kolegium jezuitów fundacji ks. St. Albrychta Radziwiłła z XVII w., w którym przebywał Andrzej Bobola - ob. Muzeum Polesia Białoruskiego; kościół katolicki p.w. św. Karola Boromeuszka; miejsca związane z Napoleonem Ordą i Ryszardem Kapuścińskim.

Przyjazd do hotelu; zakwaterowanie i obiadokolacja. Dla chętnych wieczorny rejs statkiem po Pinie.

DZIEŃ III: Pińsk – Bereza – Prużana

Po śniadaniu – wyjazd na trasę oraz zwiedzanie:

DUBOJA: na pocz. XVII wieku stała się własnością Radziwiłłów a konkretnie starosty pińskiego Albrechta St. Radziwiłła; pozostałości zespołu dworskiego – park regularny, w parku kaplica pojezuicka, cmentarzyk z I wojny.

JANÓW POLESKI: kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Św., obecnie ośrodek kultu św. Andrzeja Boboli; pomnik Napoleona Ordy.

WOROCEWICZE: miejsce urodzenia i muzeum Napoleona Ordy (w zrekonstruowanym dworze Ordów).

PERKOWICZE: zespół dworski w dawnym majątku ziemskim należącym w XVII wieku do Terleckich – od połowy XVIII wieku
do 1939r do Wysłouchów: klasycystyczny dwór z 1805r, otoczony parkiem krajobrazowym; cerkiew prawosławna – pierwotnie unicka ufundowana przez Zenona Wysłoucha jako kaplica grobowa rodziny;

ZAKOZIEL: pozostałości zespołu dworskiego z połowy XIX w. w dawnym majątku Kalista Orzeszki - krewnego męża Elizy Orzeszkowej.

PIESKI K. BEREZY: zespół dworski Pusłowskich (w rękach Pusłowskich od połowy XVII wieku do 1939r); pozostał parterowy budynek o charakterze dworu z czterokolumnowym portykiem; zachowały się dwie bramy wjazdowe.

BEREZA KARTUSKA: miejsce odosobnienia dla wielu Polaków, Białorusinów, Ukraińców w l. 1934-1939 .

PRUŻANA: dobra królewskie, których gospodarzyły m.in. królowe Bona Sforza i Anna Jagiellonka; kościół katolicki pw. Wniebowzięcia NMP wzniesiony w 1881 roku, sobór prawosławny św. Aleksandra Newskiego (1866) dawne hale targowe; zespół pałacowy w dawnym majątku Szwykowskich – pałac w stylu włoskim wzniesiony w połowie XIX wieku – obecnie muzeum regionalne; obok dwie oficyny a w otoczeniu park krajobrazowy; na cmentarzu kwatery żołnierzy niemieckich, rosyjskich i oddzielnie kwatera żołnierzy polskich poległych w 1920r.

Przyjazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja. Jak zwykle – dla chętnych wieczorny spacer.

DZIEŃ IV: Prużana – Wołczyn – Warszawa

Po śniadaniu wyjazd na zwiedzanie ziemi brzeskiej:

SIECHNOWICZE: dawny majątek  rodzinny Kościuszków; w byłej szkole Muzeum z wystawą poświęconą Tadeuszowi Kościuszce i współtowarzyszy walki; złożenie kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

KAMIENIEC: starostwo kamienieckie należało do królewskich dóbr stołowych; „BIAŁA WIEŻA” – wzniesiona w drugiej połowie XIII wieku, wg podania od wieży przejęła nazwę Puszcza Białowieska; budynek gimazjum polskiego z 1931r; kościół św. Piotra i Pawła z 1925r, oddany wiernym po 1990r; cerkiew św. Szymona Słupnika.

WYSOKIE LITEWSKIE: zespół pałacowo-parkowy - do poł. XIX w. własność Sapiehów; resztki fundamentów pałacu oraz umocnienia ziemne i brama do dawnego zamku Sapiehów z XVII w.  

HREMIACZE: zespół dworski w d.majątku ziemskim dóbr wołczyńskich; parterowy późnoklasycystyczny dwór Puzynów zbudowany w połowie XIX wieku położony na wzgórzu nad rzeką Pulwą; obecnie opuszczony.

WOŁCZYN: kościół katolicki p.w. Świętej Trójcy z fundacji Stanisława Poniatowskiego - ojca ostatniego króla Polski z kryptą, w której złożono trumnę ze szczątkami Stanisława Augusta - jedyna pozostałość zespołu pałacowego, w którym urodził się w 1732 r. przyszły król).

SKOKI: zespół pałacowy w d. majątku Niemcewiczów zbudowany w latach 70 XVIII wieku, (w starym dworze urodził się Julian Ursyn Niemcewicz) – obecnie Muzeum Juliana Ursyna  Niemcewicza i jego rodziny.

BRZEŚĆ: przejazd przez miasto z pokazaniem m.in. siedziby Urzędu Wojewódzkiego, budynku gimnazjum - które ukończyła Krystyna Krahelska;  krótkie zwiedzanie Twierdzy Brzeskiej. Odrobina czasu wolnego. Przejście graniczne Brześć – Terespol.  

Przewidywany powrót do Warszawy ok. 21.00.

Cena:

800 PLN
760 PLN członkowie PTTK, Seniorzy

Cena zawiera:

  • przejazd busem lub autokarem;
  • noclegi w hotelach **– pokoje 2-3-osobowe z łazienkami;
  • wyżywienie: 3 obiadokolacje, 3 śniadania;
  • obsługę pilota na całej trasie;
  • ubezpieczenie NNW/Kl z sumą gwarancyjną 10 tys. EUR/osoba;
  • opłaty miejscowe;

Cena nie zawiera:

  • wizy białoruskiej grupowa 70 PL;
  • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, usługa przewodników miejscowych ok. 20 EUR;
  • rejs statkiem po Pinie.

ZAPRASZAMY!!!

Bądź na bieżąco

Zapisz się na nasz newsletter i daj się zabrać na wyprawy dalekie i bliskie.

PTTK Oddział Mazowsze

ul. Senatorska 11; 00-075 Warszawa

tel.: (22) 629 39 47, 627 13 38

fax: (22) 627 13 37

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Otwarte od poniedziałku do piątku
       w godzinach 10.00-18.00