TERMIN:
15-21 lipca 2018 r.

 

Program wycieczki:

DZIEŃ I: Warszawa - Tarnopol

Warszawa godz. 6.15  spotkanie uczestników na parkingu przy Muzeum Techniki (Pałac Kultury i Nauki), godz. 6.30 odjazd na tras.

Przejście graniczne polsko - ukraińskie: Hrebenne - Rawa Ruska.

TARNOPOL: miasto lokowane na tzw. surowym korzeniu przez Jana Tarnowskiego na podstawie przywileju króla Zygmunta Starego; z Tarnopola wywodzili się: generał Franciszek Kleeberg – dowódca bitwy pod Kockiem we wrześniu 1939r., Franciszek Pużak – sądzony w procesie szesnastu”; podominikański kościół; Stare Miasto. 

Przyjazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ II: Tarnopol - Zbaraż - Tarnopol

Śniadanie. Wyjazd na tresę i zwiedzanie miejscowości:

WIŚNIOWIEC: gniazdo rodu książąt Wiśniowieckich; zamek Wiśniowieckich – największa z rezydencji magnackich ocalałych na Wołyniu.

KOŁODNO: miejsce jednej z największych zbrodni UPA na Polakach – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na miejscowym cmentarzu.

ZBARAŻ: zamek stanowił centrum obrony podczas oblężenia w 1649r. jako wybitny przykład obronnej rezydencji typu pallazzo in fortezza; stara część miasta w zakolu rzeki Gnieznej. 

SKAŁAT: najcenniejszym zabytkiem jest zamek na planie czworoboku z czterema wieżami; nowy kościół św. Anny; cmentarz, pozostałości budynku KOP, Domu Żołnierza i „Sokoła”. 

STARY SKAŁAT – wzgórza miodoborskie  w okolicy są bardzo malownicze: wędrówka  z miejscowym znawcą terenu. 

POŁUPANÓWKA -  na szlaku wzgórz miodoborskich ze Świętą Górą (402 m) z dwiema świątyniami odwiedzanymi przez pielgrzymów.

Powrót  do Tarnopola, obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ III: Tarnopol - Czortków - Kamieniec Podlski

Śniadanie. Wyjazd na tresę i zwiedzanie miejscowości:

MIKULIŃCE: ruiny zamku z XVI w.; odrestaurowany kościół pw. Trójcy Przenajświętszej z 1779 r. jako najcenniejszy i najlepiej zachowany zabytek baroku w Galicji Wschodniej.

TREMBOWLA: ruiny zamku Kazimierza Wielkiego z drugiej poł. XIV w. Kościół karmelitów – dawna fara trembowelska i sanktuarium Matki Boskiej; obecnie jest to cerkiew, ruiny obronnego monasteru bazylianów; CZORTKÓW – ruiny zamku na tzw. Wygnance z początku XVII wieku; cerkiew greckokatolicka na Wygnance z dzwonnicą z XVII w.; kościół św. Stanisława (dawniej kościół oo. Dominikanów)  zbudowany w 1619 r., później przebudowany  w stylu gotyku nadwiślańskiego.

JAGIELNICA: dawna własność  Lanckorońskich: zobaczymy przebudowany Zamek Lanckorońskich (za czasów austriackich znajdowała się tutaj fabryka tytoniu), barokowy kościół pw. Wniebowzięcia NMP z przełomu XVIII/XIX w. – zwrócony wiernym w 1989r. i wyremontowany m.in. dzięki wsparciu finansowemu prof. Karoliny Lanckorońskiej;

WERTEBA: jaskinia - muzeum, gdzie na podstawie znalezisk udowodniono, że w ciągu setek lat ta pieczara była zamieszkiwana przez kilka pokoleń trypolców.;  zwiedzanie jaskini.

SKAŁA PODOLSKA: ruiny zamku Koriatowiczów a następnie  Lanckorońskich;

KAMIENIEC PODOLSKI: zwiedzanie miasta (m.in. potężna twierdza obronna, w której sienkiewiczowski Mały Rycerz aby nie dopuścić do jej poddania wysadził ją w powietrze sam przy tym tracąc życie, polska katedra z tureckim minaretem).

Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja.  nocleg.

DZIEŃ IV: Kamieniec Podolski - Czerniowice - Zaleszczyki

Śniadanie. Wyjazd na tresę i zwiedzanie miejscowości:

OKOPY ŚW. TRÓJCY: bramy polskiej warowni obronnej postawionej w strategicznym miejscu między rzekami Zbrucz i Dniestr na rozkaz Jana III Sobieskiego; kościół pw. św. Trójcy – rekonsekrowany w 2014r.

CHOCIM: zamek  z XIV wieku, wielokrotnie burzony, a także poddawany rekonstrukcjom przez kolejnych właścicieli tych ziem. W roku 2007 budowla została zaliczona do „siedmiu cudów Ukrainy”.

CZERNIOWCE: gmach zespołu architektonicznego uniwersytetu w Czerniowcach (dawny pałac metropolity Bukowiny wraz z budynkiem dawnego seminarium i cerkwi seminaryjnej); 3 cerkwie drewniane z XVII i XVIII w.; cerkiew kamienna z XVIII w.

KRYSZCZATYK:  spojrzenie na dolinę Dniestru i Zaleszczyki.

ZALESZCZYKI: to jedno z najpiękniej położonych miast na Podolu. W okresie międzywojennym były znanym kurortem letniskowym. We wrześniu 1939 r. przez most na Dniestrze ewakuowała się część wojska polskiego  (natomiast Prezydent, rząd i Naczelne Dowództwo przekroczyli granicę w Kutach). Najstarszą budowlą w mieście jest kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem św. Stanisława wybudowany w 1763 roku, skupiający obecnie środowisko nielicznych już Polaków mieszkających w Zaleszczykach.

Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ V: Zaleszczyki - Jazłowiec - Buczacz - Stanisławów

Śniadanie. Wyjazd na tresę i zwiedzanie miejscowości:

JAZŁOWIEC: zamek z końca XIV w., miał wielu właścicieli, wśród  nich był S. Poniatowski, który wybudował także  pałac na podzamczu. Obecnie należy do sióstr Niepokalanek natomiast zamek jest ruiną porośniętą trawami. Kościół Dominikanów pw. Wniebowzięcia NMP z XVI w. w stylu renesansowo-gotyckim.

BUCZACZ: ze względu na malowniczość oraz liczbę  i rangę zabytków jest najładniejszym i najciekawszym miastem galicyjskiego Podola, zwiedzanie m.in.  ratusza, kościoła Matki Boskiej Szkaplerznej, ruin zamku Potockich oraz kościoła i kolegium Bazylianów.

RUKOMYSZ: pustelnia w skalnych grotach: cerkiew,  cudowne źródełko, kaplica w grocie skalnej, skalne tarasy;

Przyjazd do Stanisławowa. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja.

STANISŁAWÓW (ukr. Iwano-Frankowsk): spacer z przewodnikiem z pokazaniem obiektów: ratusza z k. XVII w., (czterokrotnie niszczony przez pożar, przebudowany w stylu konstruktywistycznym w latach 1929-1932); kościół farny (dekanalny) Najświętszej Maryi Panny z XVII w., sanktuarium rodu Potockich; kościół i klasztor pojezuicki z lat 1753-1761, w stylu barokowym projektu Pawła Giżyckiego – obecnie grecko-katolicka katedra; kościół ormiański z 1743 r. w stylu włoskiego baroku (z otoczonym kultem obrazem Matki Bożej - kopią Madonny Częstochowskiej. 

Powrót do hotelu, nocleg.

DZIEŃ VI: Stanisławów - Rohatyń - Świrz - Lwów

Śniadanie. Wyjazd na tresę i zwiedzanie miejscowości:

HALICZ: dawna stolica Księstwa Halickiego - ruiny zamku Kazimierz Wielkiego; pozostałości kaplicy św. Katarzyny; spojrzenie na żeliwny most zaprojektowany przez polskiego inż. Zaliniewskiego na pocz.XX wieku;

SZEWCZENKOWE: cerkiew św. Pantelejmona z XIII wieku (w XVII wieku czasowo kościół św. Stanisława)

ROHATYŃ: zabytkowa drewniana cerkiew Św. Ducha z 1562 roku wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO z pięknym XVII-wiecznym ikonostasem;

ŚWIRZ: zamek z XVI w., zachował XVII-wieczny wygląd, położony na wzgórzu oblanym z trzech stron wodami stawu. Kościół pw. Św. Trójcy i Wniebowzięcia NMP , zbudowany w XVI w, kilkakrotnie przebudowywany; obok kościoła XIX-wieczna dzwonnica.

LWÓW: sobór św. Jura, Park Studencki  na Wzgórzach Wuleckich  - miejsce egzekucji dokonanej w lipcu 1941 r. na polskich profesorach, złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym to tragiczne wydarzenie; przejazd przez Lwów z pokazaniem ciekawych miejsc.

Obiadokolacja w „Pyzatej Chacie” – płatne we własnym zakresie. Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg.


DZIEŃ VII: Lwów - Warszawa

Śniadanie. Wyjazd na tresę i zwiedzanie miejscowości:

LWÓW: Stare Miasto (wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO) m.in.: Katedra Łacińska, Kaplica Boimów, Rynek Starego Miasta z Ratuszem otoczonym fontannami i kamienicami mieszczańskimi, renesansowy zespół cerkwi Wołoskiej, Kościół Dominikanów, katedra Ormiańska, gmach Opery Lwowskiej.

ŻÓŁKIEW: miasto założone przez hetmana wielkiego koronnego Stanisława Żółkiewskiego; zamek zbudowany przez St. Żółkiewskiego, ulubiona rezydencja Jana III Sobieskiego; kolegiata pw. śś. Wawrzyńca Męczennika i Stanisława – pamiątkowe tablice, krypta z sarkofagami Żółkiewskich; kościół i klasztor dominikanów; cerkiew greckokatolicka; synagoga; zabytkowa zabudowa rynku.

Przejście graniczne ukraińsko – polskie: Rawa Ruska – Hrebenne.

Planowany powrót do Warszawy ok. godz. 21.00

Cena: 

1.310 PLN
60 EUR dopłata do pokoju 1-osobowego

Cena zawiera:

przejazd autokarem; 6 noclegów (pokoje 2-osobowe z łazienkami); wyżywienie: śniadania i obiadokolacje wg programu, obsługę pilota na całej trasie, opłaty miejscowe, ubezpieczenie NNW i KL.

Cena nie zawiera:

biletów wstępu do zwiedzanych obiektów oraz przewodników miejscowych - 40 EUR.

ZAPRASZAMY !!!

Bądź na bieżąco

Zapisz się na nasz newsletter i daj się zabrać na wyprawy dalekie i bliskie.

PTTK Oddział Mazowsze

ul. Senatorska 11; 00-075 Warszawa

tel.: (22) 629 39 47, 627 13 38

fax: (22) 627 13 37

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Otwarte od poniedziałku do piątku
       w godzinach 10.00-18.00