TERMIN:
29 września 2018 r.

 

Kraina otwartych okiennic to położony na Podlasiu obszar z ciekawą i oryginalną zabudową drewnianą Najstarsze domy w Trześniańce, Socach, Ciełuszkach i Puchłach budowano z okrąglaków z węgłami „na obłap" i ustawiano je na polnych kamieniach. Od zewnątrz były oszalowane i starannie zdobione motywami wzorowanymi na rosyjskich (obramowania okien, futryny drzwi, okiennice, listwy okapowe, wiatrownice, ościeżnice i węgła). Ozdoby „przywędrowały” ze Wschodu wraz z powracającymi w rodzinne strony „bieżeńcami”, mieszkańcami podlaskich wsi, których w 1915 r. rosyjskie wojsko zmusiło do wyjazdu w głąb Rosji i którym spodobały się upiększenia rosyjskich chałup. Po powrocie do Polski zaczęli je powielać. Węgły i okiennice dekorowali geometrycznie, a nadokienniki - stosując motywy roślinne i ptasie.

Program wycieczki:

ZBIÓRKA: o godz. 7.45 na parkingu przed Muzeum Techniki PKiN
Wyjazd o godz. 8.00. Powrót: ok. godz. 20.00

Skaryszewo: ciekawym i wartym odwiedzenia miejscem jest Muzeum gdzie właściciel gospodarstwa gromadzi różne przedmioty związane z regionem pogranicza międzykulturowego, a szczególnie z kulturą białoruską, tworząc w ten sposób unikalną Regionalną Izbę Białoruską.

Odrynki: jedyny w Polsce skit czyli prawosławna pustelnia znajdująca się na piaszczystej wysepce pomiędzy rozlewiskami i bagnami nadnarwiańskimi.

Trześnianka Puchły, Soce: wsie zaliczane do „Krainy otwartych okiennic” z charakterystyczną, prawie wyłącznie drewnianą zabudową, o oryginalnym zdobnictwie, nie spotykanym w innych częściach Podlasia; drewniane cerkwie i kaplice prawosławne.

Uwaga: W czasie wycieczki przewidziana jest przerwa na obiad.

Cena:

121 PLN
115 PLN członkowie PTTK, seniorzy (senior osoba która w dniu wycieczki ma ukończony 60 rok życia)

Cena obejmuje:

  • przejazd autokarem lub busem dostosowanym do wielkości grupy,
  • usługi pilotarskie i przewodnickie,
  • ubezpieczenie NNW

Cena nie zawiera: kosztów wstępów do muzeów i innych obiektów, do których wstęp jest płatny a nie wymienionych powyżej. Bilety wstępu do tych obiektów uczestnicy zakupują indywidualnie. Dodatkowy koszt wstępów – wolne datki w cerkwiach i muzeum.

ZAPRASZAMY!!!

Bądź na bieżąco

Zapisz się na nasz newsletter i daj się zabrać na wyprawy dalekie i bliskie.

PTTK Oddział Mazowsze

ul. Senatorska 11; 00-075 Warszawa

tel.: (22) 629 39 47, 627 13 38

fax: (22) 627 13 37

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Otwarte od poniedziałku do piątku
       w godzinach 10.00-18.00