TERMIN: 
24-30 czerwca 2018 r.

 

DYNEBURG - TALLIN - RYGA

Program wycieczki

DZIEŃ I: Warszawa - Dyneburg

Warszawa godz. 6.15 spotkanie uczestników na parkingu przed Muzeum Techniki (ałac Kultury i Nauki); godz. 6.30  odjazd na trasę.

Przyjazd do Dyneburga, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja.

Spotkanie w Domu Polskim z przedstawicielami społeczności polskiej.

DZIEŃ II: Dyneburg - Polskie Inflanty - Rezenke (Rzeżyca)

Śniadanie. Wyjazd na tresę i zwiedzanie miejscowości:

DYNEBURG: zwiedzanie z miejscowym przewodnikiem: spacer  na terenie twierdzy zbudowanej w latach 1810 – 1833 na miejscu dawnego zamku krzyżackiego (zbudowanego w 1275 r., wielokrotnie był niszczony, spustoszony w czasie wojny inflanckiej w XVI w.);   szkoła  polska,  trzy świątynie znajdujące się w centrum miasta w bezpośrednim sąsiedztwie: cerkiew św Borysa i Gleba z pięknym ikonostasem, kościół ewangelicki Marcina Lutra, kościół katolicki Niepokalanego Poczęcia NMP.

KRASŁAWA: miasto związane z rodziną Platerów; zespół pałacowy  zbudowany pod koniec XVIII wieku; kościół katolicki pw. św. Ludwika zaliczany do najpiękniejszych budowli barokowych na terenie Inflant (Łatgalii); molena starowierców.

AGLONA: najważniejsze dla katolików miejsce na Łotwie: kościół Wniebowzięcia i Sanktuarium nazywane „Łotewską Częstochową”, gdzie co roku 15 sierpnia pielgrzymują tysiące wiernych.

LUDZA: imponujące ruiny zamku krzyżackiego położone na płaskowyżu 20 m nad jeziorem.

Przyjazd do RZEŻYCY (Rezekne); zakwaterowanie w hotelu; obiadokolacja. Wieczorny spacer z pokazaniem szkoły polskiej. Nocleg.

DZIEŃ III   RZEŻYCA – TARTU – TALLIN

Śniadanie. Wyjazd na tresę i zwiedzanie miejscowości:

STAMERIANA: zamek w stylu historycznym zbudowany na początku XIX wieku; wspaniały park.

TARTU (d. Dorpat): Plac ratuszowy z „Krzywym Domem z Tartu”; słynny Uniwersytet Dorpacki; malowniczy park na wzgórzu Tooemagi z ruinami katedry św. Piotra i Pawła. Nad ratuszem nieprzypadkowo powiewają flagi biało-czerwone. Król Stefan Batory w 1584 r. nadał miastu flagę i założył kolegium jezuickie, na fundamentach którego Gustaw II Adolf w 1632 r. założył uniwersytet. Od 1831 r., w związku z likwidacją uniwersytetów w Wilnie i Warszawie, główne miejsce studiów Polaków z zaboru rosyjskiego, którzy stanowili nawet 10% ogółu studentów uczelni. Na Uniwersytecie Dorpackim w 1828 r. powstała najstarsza polska korporacja akademicka Konwent Polonia. Słynni absolwenci: Tytus Chałubiński, Prezydent RP Władysław Raczkiewicz.

POLTSAMAA: w latach 1570-1578 stolica Królestwa Inflant pod wodzą duńskiego księcia Magnusa; niezwykłą atrakcją jest duch zamurowany w murze zamku.;

PAIDE (pol. Biały Kamień): malownicze miasteczko z pozostałościami zamku krzyżackiego. Podczas wojny polsko-szwedzkiej 30.09.1602 r. zamek zdobyły wojska polskie pod dowództwem hetmana Jana Zamoyskiego. 25 września 1604 r. roku pod Białym Kamieniem wojska Jana Karola Chodkiewicza zwyciężyły Szwedów. Polacy panowali na zamku do roku 1608 r.

Przyjazd do Tallina, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja. Wieczorny spacer po Starówce. Nocleg.

DZIEŃ IV: Tallin i okolice

Śniadanie. Wyjazd na tresę i zwiedzanie miejscowości:

TALLIN: do 1918 Rewal; zał. przez Duńczyków, którzy zbudowali jedne z najdłuższych w średniowiecznej Europie fortyfikacji. W 1346  r. wykupiony przez zakon krzyżacki, od końca XVI w. do Szwecji, 1710-1918 do Rosji. 15 września 1939 r. do Tallinna, jako neutralnego portu, za zgodą władz estońskich, zawinął ORP „Orzeł” w celu odstawienia do szpitala chorego dowódcy. Wskutek niemieckiej interwencji internowany, w nocy 17/18 września 1939 r. wsławił się brawurową ucieczką z Tallinna i po miesiącu dotarł do W. Brytanii. Stało się to pretekstem utworzenia sowieckich baz wojskowych w Estonii, a następnie aneksji Estonii w 1940 r. przez ZSRR. Upamiętnia to tablica na ścianie Muzeum Morskiego. Z miejscowym przewodnikiem: Dolne Miasto z ulicą Pikk ze średniowieczną zabudową; Rynek z ratuszem; Górne Miasto z zamkiem, murami obronnymi, basztami i bramami; katedra luterańska; sobór św. Aleksandra Newskiego, kościoły pw. Św. Olafa, św. Ducha, św. Mikołaja. Na frontowej ścianie Domu Bractwa Czarnogłowych (ul. Pikk 26) w stylu niderlandzkiego renesansu, wśród rycerzy walczących podczas turnieju oraz postaci zasłużonych dla bractw znajduje się płaskorzeźba króla Zygmunta III Wazy i jego małżonki Anny.

VIMSI: Estońskie Muzeum Wojskowe i Muzeum gen. Johana Laidonera ; gen. Laidoner zadecydował o pomocy w ucieczce z portu w Tallinie internowanego tam polskiego okrętu ORP „Orzeł”.

PIRITA: klasztor św. Brygidy, ruiny kościoła klasztornego.

JOELLAHTAME: cmentarzysko z kamiennymi sarkofagami z epoki brązu z lat 800-500 p.n.e, niesamowite znalezisko archeologiczne Estonii.

JAGALA - wodospad - oddalony 3 km od Joellahtame.

Powrót do Tallina; obiadokolacja; nocleg.

DZIEŃ V: Tallin - Parbawa - Kieś - Sigulda - Ryga

Śniadanie. Wyjazd na tresę i zwiedzanie miejscowości:

PARNAWA (est. Parnu): letnia stolica Estonii z piękną ulicą Rüütli na Starówce oraz Czerwoną Wieżą, Bramą Tallińską i kościołem św. Katarzyny; dzielnica uzdrowiskowa z pięknymi willami. Zał. w 1241 przez Zakon Kawalerów Mieczowych. W 1560 r. ostatni komtur parnawski przekazał miasto i zamek Rzeczypospolitej. Od 1598 r. stolica woj. Parnawskiego – obok woj. dorpackiego najbardziej na północ położone województwo. W 1617 r. zdobyta przez Szwedów. W ZSRR miejsce odpoczynku dla uprzywilejowanych.

KIEŚ (łot. Cēsis, niem. Wenden): miasto z najlepiej zachowanym na Łotwie zamkiem rycerskim, siedzibą Wielkich Mistrzów oraz polskich starostów, którego budowę rozpoczęto w XIII w; kościół  św. Jana (obecnie protestancki) zbudowany w XIII w. jako główny kościół Zakonu Kawalerów Mieczowych z grobami wielu mistrzów krzyżackich; szczególnie cenny jest grób biskupa Andrzeja Patrycego Nideckiego  (w zakrystii) W 1583, po wyprawach inflanckich Stefana Batorego, na sejmiku w Kiesi ogłoszono w imieniu króla nową konstytucję Inflant. W Kiesi działa najstarszy browar na Łotwie „Cēsu alus darītava”, wzniesiony w roku 1878  na bazie starszego, z czasów wojen inflanckich.  

TURAIDA (niem. Treyden): zamek górujący nad doliną rzeki Gauja; grób Róży Turaidzkiej; Jaskinia Guttmana.

SIGULDA (pol. Zygwold): miejscowość letniskowa na skraju łotewskiego Parku Narodowego Gauja – tzw. Szwajcarii Łotewskiej, nad wąwozem rzeki Gauja,  pozostałości zamku Zakonu Kawalerów Mieczowych.

Przyjazd do Rygi, obiadokolacja w hotelu; nocleg.

DZIEŃ VI: Ryga - Salaspils - Jurmała - Ryga

Śniadanie. Wyjazd na tresę i zwiedzanie miejscowości:

RYGA: stolica Łotwy, w Rzeczypospolitej w l. 1561-1621, Stare Miasto (na liście UNESCO), m.in. kościół św. Piotra; Dom Czarnogłowych; Katedra NMP (Rigas Doms) z 1211 r. - największy kościół w krajach bałtyckich z 90 m wieżą; Pl. Katedralny i uliczki z pięknymi mieszczańskimi kamieniczkami; Zamek Ryski z Muzeum Historii Łotwy, rezydencja polskich namiestników,  m.in. Jana Hieronima Chodkiewicza i księcia Jerzego Radziwiłła; budynek rycerstwa inflanckiego (obecnie siedziba łotewskiego parlamentu); fragmenty murów  obronnych z ocalałą Basztą Prochową; w kościele św. Jakuba wygłaszał kazania ks. Piotr Skarga. W 1582 r. król Stefan Batory ze swej rezydencji na zamku przychodził do tego kościoła na msze. Przy uliczce Polska Brama (Poļu Gate) znajduje się kościół Matki Boskiej Bolesnej z 1784 r., wzniesiony dla polskojęzycznej ludności katolickiej. Na Politechnice Ryskiej powstały jedne z najstarszych polskich korporacji studenckich: Arkonia i Welecja. Studiował tam m.in. Ignacy Mościcki, Władysław Anders, Stanisław Wilhelm Lilpop.

SALASPILS: pomnik przypominający wspaniałe zwycięstwo wojsk hetmana Jana Chodkiewicza pod KIRCHOLMEM w dniu 27 września 1605r.  w czasie polsko-szwedzkiej wojny o Inflanty; obóz koncentracyjny Kurtenhof – w ciągu trzech zamordowany tu ponad 100 tys. ludzi, głównie Żydów, w tym Łotyszów, Litwinów, Polaków, Czechów ale także Niemców, Holendrów i Francuzów.

JURMAŁA: łotewskie uzdrowisko nad Morzem Bałtyckim; spacer z ukazaniem pięknych domów i willi drewnianych z bogatymi ozdobami i rzeźbami, wieżyczkami.

Przejazd do kompleksu „LIDO” - kolacja we własnym zakresie (5-10 EUR). Przejazd  do hotelu na nocleg.

DZIEŃ VII: Ryga - Rundale - Warszawa

Śniadanie. Wyjazd na tresę i zwiedzanie miejscowości:

RUNDALE: pałac książęcy z 1730 r. porównywany do pałaców Petersburga. Jeden z najpiękniejszych budynków Łotwy, letnia rezydencja Ernsta Johanna von Birona.

Obiadokolacja w Suwałkach lub Augustowie. 

Planowany przyjazd do Warszawy ok. godz.  22.00

Cena:

1.650 PLN
1.615 PLN członkowie PTTK, seniorzy

Cena zawiera:

przejazd autokarem z klimatyzacją, video; 6 noclegów w hotelach (pokoje 2-osobowe z łazienkami); posiłki zgodnie z programem: 6 śniadań, 5 obiadokolacji + obiad w drodze powrotnej; obsługa pilota na całej trasie; ubezpieczenie NNW/KL; podatek VAT

Cena nie zawiera:

usługi przewodników miejscowych oraz bilety wstępu do zwiedzanych obiektów – 50-55 EUR.

ZAPRASZAMY!!!

Bądź na bieżąco

Zapisz się na nasz newsletter i daj się zabrać na wyprawy dalekie i bliskie.

PTTK Oddział Mazowsze

ul. Senatorska 11; 00-075 Warszawa

tel.: (22) 629 39 47, 627 13 38

fax: (22) 627 13 37

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Otwarte od poniedziałku do piątku
       w godzinach 10.00-18.00