home


english

Usługi

przewodnicy

noclegi

transport

Dla szkół

O nas

informacje dla zarejestrowanych użytkowników: 
login 
 

hasło  

wejdź

CIEKAWOSTKI


 
ŚLADAMI TADEUSZA KOŚCIUSZKIData publikazji: 2016-04-30

ŚLADAMI   TADEUSZA  KOŚCIUSZKI

 Tadeusz Kościuszko urodził się dnia 04.02.1746r.
w folwarku Mereczowszczyzna   (ob. Kosów Poleski-Białoruś)
- zm. 15.10.1817r.w Solurze w Szwajcarii.      

 Pochowany został w Katedrze Wawelskiej, natomiast serce  Tadeusza  Kościuszki  znajduje się  w  specjalnej urnie w kaplicy Zamku Królewskiego w Warszawie.

W związku z 200 - rocznicą śmierci rok 2017
został ogłoszony przez UNESCO jako
ROK TADEUSZA KOŚCIUSZKI

**********************************************
Śladami Tadeusza Kościuszki na Lubelszczyźnie

Program wycieczki:
Godz. 7.oo – spotkanie uczestników na Placu Bankowym w Warszawie; odjazd na trasę godz. 7.15
LUBLIN – zwiedzanie Dworku Kościuszków (na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS), w którym często bywał u swojego stryja Tadeusz Kościuszko; Starego Miasta: zamek lubelski, Trybunał, kościół i klasztor dominikanów; Brama Krakowska, Archikatedra Lubelska.

Odrobina czasu wolnego na Rynku.

SOSNOWICA  w roku 1775 udzielał córce właściciela majątku, Ludwice Sosnowskiej, lekcji rysunku
i malarstwa, matematyki i historii; a konsekwencją była niespełniona miłość i …

RADZYŃ PODLASKI – mieszkańcy miasta i okolic brali czynny udział w powstaniu kościuszkowskich; Pałac wybudowano w latach 1685-1709 i przebudowano w latach 1750-59 – jest to jedna z najpiękniejszych rezydencji okresu rokoka w Polsce. 1 październiku 1794 przez Radzyń wiodła droga konwoju przewożącego Tadeusza Kościuszkę do Rosji.

Przewidywany powrót do Warszawy ok. godz. 21.00 – Plac Bankowy.

TERMIN:                20.05.2017

CENA:     120 PLN                               
CZŁONKOWIE PTTK, SENIORZY         105 PLN

Odpłatność zawiera: przejazd autokarem - obsługę pilota – przewodnika - obsługę przewodnicką w Lublinie (Dworek Kościuszków, Zamek, Stare Miasto)  - ubezpieczenie NNW z sumą gwarancyjną 10 tys. zł (uwaga: członkowie PTTK ubezpieczeni na podstawie ważnej               legitymacji członkowskiej) - opłaty miejscowe  - podatek VAT
Cena nie zawiera:
biletów wstępu do zwiedzanych obiektów (N-26, U-22)
................................................................................................................................

PUŁAWY - MACIEJOWICE

Godz. 7.45 –
spotkanie na Placu Bankowym,  wyjazd godz. 8.00:

PUŁAWY - zespół pałacowo - parkowy Czartoryskich: pałac – sień pałacowa, klatka schodowa, sala kamienna,  sala gotycka,  sala rycerska,  sala tradycji ; spacer po parku oraz zwiedzanie Świątyni Sybilii;  spojrzenie na Pałac Marynki. W roku 1793 częstym gościem był Tadeusz Kościuszko.
MACIEJOWICE -
zwiedzanie Muzeum im. T.Kościuszki w Maciejowicach
 Ekspozycja stała ukazuje życiorys  Tadeusza Kościuszki, szczegółowy przebieg bitwy pod   Maciejowicami (min. makieta bitwy       pod Maciejowicami) , pradzieje ziemi Maciejowickiej           

 Spacer po mieście:  ratusz, budynek dawnego szpitala, pomnik T.Kościuszki, neogotycki kościół,    mauzoleum rodziny Zamoyskich.
ORONNE
  - panorama lewego skrzydła pobojowiska maciejowickiego, w miejscu gdzie znajdowała się 10.X.1794 roku bateria armat polskich.
PODZAMCZE
kompleks  parkowo – pałacowy  rodziny Zamoyskich wzniesiony w początku XIX wieku w miejscu  zamku Maciejowickiego;  lochy zniszczonego w trakcie bitwy Maciejowickiej zamku, ruiny neogotyckiej baszty wraz ze stajnią, dom ogrodnika. Na podjeździe do pałacu został opatrzony ranny Tadeusz Kościuszko; stąd wiodła droga konwoju do St. Petersburga.
KRĘPA -
kopiec Kościuszki (miejsce pojmania przez Rosjan najwyższego naczelnika Tadeusza Kościuszki  w  dniu 10.10.1794);  źródło przy diabelskim kamieniu (domniemane miejsce kultu w czasach przed chrześcijańskich) .
Przewidywany powrót do Warszawy ok. godz. 18.00 – 18.30
– Plac Bankowy. 
 

TERMIN:     03.06.2017

ODPŁATNOŚĆ:     85 PLN                 
CZŁONKOWIE PTTK,  SENIORZY         75 PLN

Cena zawiera: przejazd autokarem; obsługę pilota – przewodnika; ubezpieczenie NNW z sumą gwarancyjną 10 tys. zł  (uwaga: członkowie PTTK ubezpieczeni na podstawie ważnej legitymacji członkowskiej); opłaty miejscowe; podatek VAT

Cena nie zawiera: obsługi przewodnickiej i biletów wstępu do zwiedzanych obiektów (N-20, U-15)
..............................................................................................................

KOŚCIUSZKOWSKIM  TRAKTEM
POŁANIEC – RACŁAWICE – KRAKÓW – SZCZEKOCIN

14-15.10.2017

DZIEŃ I:    
Warszawa – Szydłów –Staszów - Połaniec  – Racławice - Kraków

Spotkanie uczestników na Placu Bankowym w Warszawie o godz. 7.00 – odjazd na trasę godz. 7.15.
SZYDŁÓW - zwiedzanie miasta: średniowieczny układ urbanistyczny z bramami i murami obronnymi 680 m długości, kościołem gotyckim z fundacji Kazimierza Wielkiego, skarbczykiem- Muzeum Regionalnym, d. synagogą i in.).
W rejonie Szydłowa Kościuszko założył obóz dla swoich oddziałów na trasie marszu z Połańca.
STASZÓW – zwiedzanie miasta (XVI-wieczny układ urbanistyczny z rynkiem i kościołem św. Bartłomieja z XV-XVII w.). W XVI w. znany ośrodek garncarstwa i sukiennictwa.
W XVIII w. miasto należało do Czartoryskich. Książę August Aleksander Czartoryski (zm. 1782) założył tu manufakturę, w której produkowano m.in. słynne szable „augustówki” (zwane też „staszówkami”). Na rynku staszowskim 18 maja 1794 Kościuszko odebrał od właścicieli miasta dar w postaci 37 armatek i ponad 6000 granatów na uzbrojenie armii powstańczej. 15 lutego 1863 Langiewicz przeprowadził tu przegląd swych oddziałów. Od sierpnia 1918 do stycznia 1919 stacjonował tu gen. Józef Dowbór-Muśnicki. 
POŁANIEC – w XII-XIII w. gród kasztelański i osada targowa. Zachowany dawny układ urbanistyczny z rynkiem, na którym znajduje się obelisk z 1890 upamiętniający ponowne nadanie praw miejskich. Kopiec i 2 obeliski: z r. 1964 i z r. 2000 ku czci Tadeusza Kościuszki i upamiętniające ogłoszenie Uniwersału Połanieckiego na miejscu obozu założonego przez Kościuszkę (dojście ul. Mielecką).
W dniach 7-15 maja 1794 miejsce stacjonowania Kościuszki. Tu 7 maja 1794 został ogłoszony Uniwersał Połaniecki. 
RACŁAWICE – zwiedzanie pola bitwy pod Racławicami i muzeum oraz kościoła z 1778 r. z cennym wyposażeniem i parku w Janowiczkach z lipą drobnolistną ok. 650 cm obwodu, pod którą wg. tradycji Kościuszko wypoczywał po bitwie.
Przyjazd do Krakowa, zakwaterowanie w hotelu; obiadokolacja.

DZIEŃ II
       KRAKÓW – SZCZEKOCINY – CZARNCA - WARSZAWA

KRAKÓW
Rynek Główny: miejsce przysięgi Tadeusza Kościuszki – krótkie zwiedzanie (Sukiennice, kościół Mariacki, trasa podziemna); Kopiec Kościuszki – zwiedzanie muzeum i wejście na kopiec.
MIECHÓW – zwiedzanie zespołu kościelno-klasztornego Bożogrobców (założony w 1163, klasztor -1169) – jednego z najlepszych zabytków romańsko-gotyckich w Polsce) oraz Muzeum Kościuszkowskiego (ul. Racławicka 26; prezentuje życie i działalność Tadeusza Kościuszki ze szczególnym uwzględnieniem bitwy pod Racławicami).
Z Miechowa pochodził Maciej Miechowita (1457-1523) – lekarz, geograf, historyk i astrolog, w latach 1501-19 rektor Akademii Krakowskiej, autor „Kroniki Polaków” i innych dzieł, lekarz nadworny królewicza, później króla Zygmunta Starego. W Miechowie Piłsudski przybyły na postój I kompanii kadrowej otrzymał od właściciela majątku Czaple Małe k. Miechowa  -  Eustachego Romera słynną „Kasztankę”. Tutaj 17 lutego 1863 odbyła się bitwa oddziałów powstańczych Apolinarego Kurowskiego  z wojskiem rosyjskim,  zakończona klęską powstańców.
SZCZEKOCINY – zwiedzanie miasta (izba muzealna w MDK z ekspozycją poświęconą bitwie pod Szczekocinami, kościół św. Bartłomieja z poł. XVII w., pałac Dębińskich z 1780, niewielki kopiec Kościuszki z krzyżem i postawionymi na sztorc kosami na polach w pobliżu wsi Hebdzie i Wywla, gdzie odbyła się bitwa, usypany w 1917, dziś na gruncie prywatnym, prawdopodobnie bez możliwości dostępu).
CZARNCA -  miejsce  urodzenia i pochówku hetmana Stefana Czarnieckiego;  zwiedzanie Muzeum Stefana Czarnieckiego.
Przewidywany przyjazd do Warszawy ok. godz. 20.00

ODPŁATNOŚĆ:     355 PLN
CZŁONKOWIE PTTK, SENIORZY   340 PLN 

Odpłatność zawiera:

przejazd autokarem; 2 nocleg w hotelu w Krakowie – pokoje 2-3-osobowe z łazienkami; wyżywienie: obiado-kolacja i śniadanie;  obsługę pilota na całej trasie i przedników miejscowych; opłaty miejscowe; podatek VAT 

Odpłatność nie zawiera: biletów wstępu do zwiedzanych obiektów  (ok. 60- 80 zł w zależności od zniżek)                                                                                                                                                          ===============================================================

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze

Oddział "Mazowsze"
00-589 Warszawa, ul. Litewska 11/13
tel. +48 (22) 629-39-47, 629-44-31, fax. +48 (22) 627-13-38

e.mail: litewska@pttk.com.pl  
www.pttk.com.pl www.wycieczkinakresy.pl

PKO BANK POLSKI SA PL81 1440 1387 0000 0000 0940 8657

          WPIS DO REJESTRU ORGANIZATORÓW I POŚREDNIKÓW TURYSTYCZNYCH NR 748

-----------------------------------------------------------------------------------------------

BIURO  CZYNNE  OD PONIEDZAIŁKU DO PIĄTKU W GODZ. 10.00 – 18.00

 

powrót

CiekawostkiWydawnictwa

Dla Ciebie

PTTK

copyright © PTTK.com.pl